05.10.2018 - 14:24

4 kroki do spełnienia - 2. REKRUTACJA

Gdy najtrudniejsza decyzja jest już za nami, gdy postawiliśmy rozpocząć pracę w obcym nam jeszcze kraju, zapala się w nas iskra entuzjazmu i czujemy wszechogarniającą mobilizację.

Następny krok to przejście procesu rekrutacyjnego. Niespokojny duch, siedzący na naszym ramieniu, będzie siał w nas ziarno niepewności – dasz radę? Nadajesz się? Każdy z nas zastanawia się czasem, czy z sukcesem stawi czoła postawionym przed nami zadaniom. Jednak tylko mierząc się z tym strachem, czy niepewnością, jesteśmy w stanie podążać drogą naszych marzeń.

Z pewnością pamiętacie nasze bohaterki, Patrycję i Klaudię – pielęgniarki, które zdecydowały się wyjechać do Niemiec, by pracować w renomowanej niemieckiej klinice. Jak wyglądał u nich proces rekrutacji?

Wymagano ode mnie przede wszystkim chęci do wyjazdu i nauki języka, aktualnego prawa wykonywania zawodu oraz dyplomu ukończenia uczelni. Rekrutacja zaczęła się w momencie wysłania przeze mnie CV w języku niemieckim. – wspomina Klaudia, podkreślając przy tym z uśmiechem „chęci do wyjazdu i nauki języka”. Jej słowa są w tym momencie bardzo ważne. Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważne są te chęci i otwarta postawa wobec nowych wyzwań, nauki, nowych doświadczeń. Niejednokrotnie są to cechy, które okazują się być decydujące. Nie jest najważniejszym fakt, czy w CV masz dziesiątki odbytych szkoleń czy całą listę dodatkowych warsztatów. Jeśli jesteś fachowcem w swoim zawodzie, a do tego chcesz uczyć się i dalej rozwijać pod okiem profesjonalistów, to jesteś najlepszym kandydatem!

W ofercie przedstawionej przez firmę [Feniks]* nie były podane wymagania dotyczące znajomości języka niemieckiego, natomiast po przyjeździe napisaliśmy test poziomujący. Ja przyjechałam z poziomem A2 – tłumaczy Patrycja. Oczywiście, im lepszy poziom język, tym pewniej czujesz się zagranicą. To prawda. Jednak, jeśli masz już podstawy, to stoisz na wygranej pozycji. Po przyjeździe będziesz miał możliwość uczestnictwa w bezpłatnym, intensywnym kursie językowym, który przygotuje cię do pracy w klinice. Wsparcie językowe otrzymasz na każdym etapie twojego pobytu, ponieważ ludzie, którzy zaangażowani są w projekt, zadbają o to, byś czuł się tu dobrze. Byś mimo wszystko poczuł się tu jak w domu.

Podsumowując: Nie obawiaj się tego, że twoje CV może być niewystarczające – jeśli masz wykształcenie kierunkowe a do tego porozumiewasz się po niemiecku w stopniu komunikatywnym, jesteś otwarty na nowe doświadczenia i dalszy rozwój, jesteś tą osobą, której poszukujemy!

Mimo wszystko nadal masz wątpliwości? Przeczytaj koniecznie następny artykuł. Jaki będzie nasz kolejny krok? Przygotowania do wyjazdu. Patrycja i Klaudia opowiedzą, jak przeszły ten etap.

Do usłyszenia, Drogi Czytelniku!

 

*przypis autora