05.10.2018 - 14:26

4 kroki do spełnienia - 3. PRZYGOTOWANIE DO WYJAZDU

Udało się! Zakwalifikowałem się do projektu! Jadę do Niemiec! I co teraz? Jaki jest następny krok? Co dalej? O matko… a może rzucam się z motyką na słońce? Spokojnie… Po zakwalifikowaniu się do projektu, znalazłeś się w dobrych rękach. Teraz, to zespół profesjonalistów zatroszczy się o to, byś bezproblemowo przemierzył drogę z Polski do Niemiec. Na początku odczuwasz w głowie wielki chaos…co powinienem teraz zrobić? Jakie formalności muszę załatwić? Czy muszę to zrobić sam? Czy ktoś mi pomoże? Tak…pytania mnożą się w niekontrolowany sposób. Jednak na tym etapie swojej podróży nie jesteś sam. Nasi specjaliści pomogą Ci w skompletowaniu wymaganych dokumentów, powiedzą dokładnie, co jest potrzebne. Będą informować Cię na bieżąco, jaki będzie kolejny krok. Nie będziesz sam. Będziesz miał wsparcie. Nie musisz obawiać się, że twój niemiecki może być niewystarczający, ponieważ przy załatwianiu wszelkich formalności na miejscu, będziesz miał przy sobie „dobrego ducha”, który wesprze cię we wszystkim.

Pewnie myślisz teraz, no dobrze, ale co kryje się pod pojęciem „niezbędne formalności”? Jakie dokumenty muszę dostarczyć? Klaudia służy pomocą: Po otrzymaniu informacji, ze zostałam zakwalifikowana do projektu musiałam dostarczyć drogą mailową dokumenty takie, jak: prawo wykonywania zawodu, dokument potwierdzający wykształcenie, zaświadczenie o niekaralności, akt urodzenia, świadectwa pracy, kserokopia dowodu osobistego, zdjęcia, książeczkę zdrowia/szczepień. Dokumenty należało przetłumaczyć na język niemiecki. Wydaje się dużo? W rzeczywistości jednak, zebranie wszystkich dokumentów nie wiąże się z wielkim wysiłkiem. A stają się one gwarantem twojej przyszłości, o którą zdecydowałeś się zawalczyć. Warto… prawda?

Patrycja wspomina ten okres następująco: Uważam, że wyjazd do Greifswald był dobrze zorganizowany, kontakt był drogą mailową lub telefoniczną. O wszystkich istotnych zmianach, lub planowanych spotkaniach byłam odpowiednio wcześniej informowana. Przed podpisaniem umowy odbyło się spotkanie informacyjne, na którym można było uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Zanim przyjedziesz do kliniki, czeka Cię na miejscu spotkanie informacyjne, podczas którego poznasz ludzi, którzy będą towarzyszyli ci w tej podróży i którzy będą odpowiedzialni za to, byś jak najlepiej wżył się będąc już na miejscu. Na czym polega takie spotkanie?

Spotkanie informacyjne w Greifswald odbyło się około 2 miesięcy przed podjęciem pracy. Umożliwiło mi ono poznanie opiekunów projektu po stronie niemieckiej. Zostałam bardzo ciepło przyjęta, było widać zaangażowanie osób odpowiedzialnych za program. Dowiedziałam się jak wygląda praca pielęgniarki w Niemczech. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczestników z warunkami pracy, wysokością wynagrodzenia, przysługującym nam urlopem, jak również z koncepcją i zamierzeniami projektu. Miałam możliwość poznania nauczyciela języka niemieckiego oraz pozostałych uczestników.

Zdecydowanie jest to jeden z najważniejszych punktów tej podróży. Na własne oczy możesz zobaczyć miejsce, w którym będziesz pracować. Poznać ludzi, który będą Cię na co dzień wspierać. Poznać nauczyciela, z którym przez najbliższy czas będziesz zgłębiał tajniki języka niemieckiego. Ale również, co być może najistotniejsze, będziesz miał możliwość poznania innych uczestników programu, którzy przeszli tę samą drogę, co Ty. Którzy przeżyli to samo, co Ty…mieli te same obawy, te same nadzieję i wątpliwości. Obecność na tym spotkaniu nie obliguje Cię do podjęcia pracy. Masz jeszcze czas, by dokładnie przemyśleć, czy faktycznie tego chcesz. Spotkanie organizacyjne daje Ci możliwość niemalże „dotknięcia wszystkiego”. To ostateczny moment, kiedy decydujesz się na nową przygodę. Na nowe Zycie. I już wiesz, że nie jesteś sam. Już poznałeś ludzi, którzy mają za sobą tę samą historię, którzy wypowiadają na głos twoje obawy. I już wiesz, że to jest to. Że nadszedł czas, by ostatecznie zmienić swoje życie o 180 stopni, Na lepsze. Tylko na lepsze. Zaszedłeś tak daleko… Walizki już prawie spakowane. Ale jak będzie wyglądał mój pierwszy dzień? Ja będzie wyglądał pierwszy tydzień Twojej pracy? I znów to pytanie…. Dam radę? Dasz! Patrycja i Natalia zdradzą w następnym odcinku, jak one przeżyły te pierwsze dni.

Do usłyszenia!